شما اینجا هستید

هنگام شنا با موهاي خود چه کنيم؟

۱- بعد از هربار استخر، موها را با يک شامپوي مناسب و ملايم شست و شو دهيد. چون موي همه افراد از نظر چربي، خشکي، شوره، صافي يا فربودن و ضخامت يکسان نيست، نمي توان شامپوي خاصي را به همه افراد توصيه کرد. بنابراين بهتر است در اين خصوص با يک پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنيد.
در هر حال، يک بار شست و شوي مو با شامپوي مناسب کافي است و هرگز نبايد وسواس به خرج دهيد و موها را بعد از شنا، دو تا سه بار شامپو کنيد. برعکس، آب کشي موها بايد کامل و دقيق صورت گيرد، بطوري که هيچ باقي مانده اي از کلر و شامپو در موها به جا نماند.
۲- بعد از شامپوکردن، بهتر است از يک حالت دهنده استفاده کنيد. مصرف حالت دهنده باعث رسوب يک لايه نازک و نامرئي روي مو شده، مانع خشکي و از دست رفتن رطوبت و شفافيت آن مي شود و از طرفي به مو حالت داده و شانه کردن آن را آسان تر مي کند.
اگرخشکي موي شما بيش از حد است، قبل از آن که موها کاملا خشک شوند، مي توانيد به جاي کانديشنر يا همراه با آن، مقدار کمي کتيرا را با آب گرم خيس کرده و بصورت ژل به موهايتان بماليد. براي موهاي رنگ شده ياخيلي خشک، کلر آب استخر سبب خشک ترشدن مي شود؛ به همين منظور بايد از کرم هاي مخصوص مو استفاده کنيد.
البته استفاده از ژلها، پمادها و اسپري هاي فراوان، متنوع و گران قيمت ممکن است در افراد حساس حالت تحريک و حساسيت ايجاد کند و باعث اگزاماي پوستي شود. بنابراين بهتر است مقدار کمي کرم مرطوب کننده صورت که آقايان بعداز اصلاح و خانمها به طور معمول روي پوست صورت استفاده مي کنند بکار رود.
۳- موي سربايد با فشار ملايم و سبک حوله خشک شود. موي خيس بسيار شکننده و آسيب پذيراست و خشک کردن با حرکات شديد حوله، باعث صدمه بيشتر به آن مي شود. از طرفي بايد از سشوار کردن موها خودداري کنيد؛ زيرا گرماي سشوار سبب صدمه به لايه خارجي مو و خشک کردن و بدحالتي هرچه بيشتر آن مي شود.
۴- موها را بايد به نرمي و با حوصله شانه کرد. فاصله دندانه هاي شانه بايد زياد و نوک دندانه ها گرد و کاملا صاف باشد. هرگز موي خيس را با برس شانه نزنيد. براي اينکه گره ياتوي هم رفتگي موها از بين برود، به آرامي و برعکس، يعني از نوک مو به طرف ريشه آن را شانه بزنيد
۵- اگر درفصل تابستان ورزش شنا را انتخاب مي کنيد، به شما توصيه مي کنيم که موها حتي الامکان کوتاه باشد تا شست و شوي آن به مراتب بهتر و آسان تر انجام شود. از رنگ کردن، فرکردن و صاف کردن مو نيز بپرهيزيد تا صدمه اضافي به پوست و موي سر شما وارد نشود.

تعداد مشاهدات مطلب: 
۱۴۴۹